Kronika podróżnika

MAROKO
"Zimny kraj gorącego słońca" jak powiadają miejscowi, kraj kontrastów, z jednej strony afrykański, z drugiej arabski, a z innej bliski Europie.

Maroko a w zasadzie Królestwo Marokańskie to kraj zajmujący północno-zachodni kraniec Afryki. Oficjalna nazwa państwa nosi nazwę Królestwa Zachodu (arab. Al-Mamlakah al-Maghribiyyah) i jest jednym z krajów Maghrebu (arab. Maghrib- oznacza Zachód). Do państw Maghrebu zalicza się tez Tunezję i Albierię ale to Maroko jest najdalej wysuniętym na Zachód państw islamu w Afryce.

Terytorium Maroka znajduje się między Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym od zachodu i północy, zaś od wschodu i południa za pasmem gór Atlas rozciąga się "morze piasków", czyli pustynne tereny Sahary. Między Atlasem a oceanem rozciągają się równinne niziny. Większość kraju zajmują góry i wyżyny należące do łańcucha Atlasu. Najwyższym pasmem górskim jest Atlas Wysoki z kulminacją Jebel Toubkal (4165 m.n.p.m)

Klimat jest również zróżnicowany. Klimat podwzrotnikowy, na wybrzeżach morskich, w głębi kraju suchy i skrajnie suchy (odmiana górska). Średnia temperatura w: styczniu +10 do +12 °C, w lipcu +35 do +44 °C (czasem nawet do +54 °C). Roczna suma opadów w Atlasie Średnim do 1000 mm, na południowej i południowo-wschodniej poniżej 200 mm. W górach Atlasu zimą występują opady śniegu. Na wybrzeżu atlantyckim częste są mgły (wpływ chłodnego Prądu Kanaryjskiego). Doliny rzeczne i niższe partie stoków wykorzystywane są do uprawy cytrusów, oliwek i winnej latorośli. Na wiosnę między kwietniem a czerwcem powiewa gorący, porywisty, pustynny wiatr niosący pył i piasek, który zwiększa temperaturę i obniża wilgotność. Posiada kilka regionalnych nazw: chamsin, sirocco, chergui.

Miasta i zabytki, które warto zobaczyć będąc w Maroku.
1. Marrakesz (Marrakesch)- jedno z czterech królewskich miast. Miasto w południowym Maroku, ponad milion mieszkańców (stan z 2006 roku). Jedno z największych miast Maroka, uchodzi za stolicę południowej części kraju. Powstało w XI wieku. Z panowania Almohadów na przełomie XII i XIII wieku Marrakesz był stolicą wielkiego imperium, ciągnącego się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię. Był to również okres największej świetności miasta, które znacznie wówczas rozbudowano.
Ogrody Jardin Majorelle w Marakeszu w tętniącym życiem i bardzo upalnym mieście są oazą dla szukających cienia i ochłody turystów. Wspaniały klimat tego miejsca, śpiew ptaków, szum wody oraz cudowna roślinność a także doskonale dobrane barwy dają wytchnienie i inspirację. 

Ogród został zaprojektowany w latach 20-tych XX wieku przez Jacquesa Majorelle, w latach 80-tych stał się własnością Yves Saint Laurenta i Pierra Berge. Yves Saint tak bardzo pokochał te wyjątkowe miejsce, że tutaj zgodnie z ostatnią wolą projektanta rozsypano jego prochy.
Poniżej grobowce Saadytów składające się z dwóch mauzoleów, dziedzińca i ogrodów. Bogato zdobione grobowce dzisiaj to miejsce spoczynku książąt z dynastii Saadytów i znakomity przykład architektury arabskiej. Najstarszy zachowany grób cmentarzyska datowany jest na rok 1557. Grobowce zostały w XVII wieku zamurowane przez Mulaja Ismaila. Ukryte przez blisko dwieście lat za wysokim murem niszczały aż do ponownego i przypadkowego odkrycia przez Francuzów podczas przelotu samolotem nad miastem.



Serce miasta, czyli medyna- najstarsza część miasta, starówka pełna kramów, ciasnych uliczek, domów, sklepików (arb. suk) i zakładów rzemieślniczych, gdzie wykonuje się prawdziwe rękodzieło. Całe miasto jest koloru ceglanego, czerwone.





Centralnym miejscem medyny jest plac Jamaa el-Fnaa (Dżamal Fna) a zarazem największa atrakcja turystyczna miasta.

Na placu co wieczór odbywa się wielki targ ze straganami restauracyjnymi. Wokół nich gromadzą się kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend i historii, bębniarze, muzycy, zaklinacze węży, samozwańczy uzdrawiacze i dentyści.

 Największy meczet w Marakeszu Kutubijja, którego nazwa pochodzi od arabskiego al-Kutubijjin (bibliotekarz). Z meczetu największe wrażenie robi minaret, który jest „wizytówką” całego miasta.
Pałac Bahia, posiadłość Si Mussy.


2. Casablanca- jest głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym oraz największym portem morskim tego kraju. Jak nazwa wskazuje, miasto jest całe koloru białego. Jest największym miastem Maroka i całego Maghrebu. A co warto zobaczyć?
Meczet Hassana II- Jego budowę rozpoczęto w roku 1986, jako spełnienie woli króla Hasana II, wyrażonej w dniu jego 51 urodzin. Świątynię ukończono jednak dopiero 30 sierpnia 1993 roku. Wznosi się ona na sztucznym nasypie ponad wodami oceanu. Meczet ma otwierany dach, aby wierni zgodnie z nauką Koranu mogli podziwiać boski ocean i nieboskłon. Meczet Hasana II jest trzecim pod względem wielkości meczetem na świecie (ustępuje meczetowi w Mekce). Do świątyni przylega minaret o wysokości 210 metrów.
wnętrza:








OPRACOWAŁ: Rafał Nowicki