niedziela, 3 czerwca 2018

MIĘDZYSZKOLNE WARSZTATY TURYSTYCZNE NA TENERYFĘ
"WYSPY KANARYJSKIE - WYSPY SZCZĘŚLIWE"

W dniach 20-29 maja 2018 roku turyści z HIPOLITA uczestniczyli w międzyszkolnych warsztatach turystycznych na hiszpańską wyspę Teneryfę. Warsztaty organizowane były przez nauczyciela przedmiotów turystycznych Rafała Nowickiego a w wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas: 2A, 3A, 3B oraz uczniowie klasy turystycznej z ZSH w Sopocie. Były to pierwsze w pełni zagraniczne warsztaty uczniów HIPOLITA i pierwszy raz, kiedy uczniowie naszej szkoły zdobyli inny kontynent: AFRYKĘ.
Uczniowie podczas warsztatów poznawali walory turystyczne, przyrodnicze, geograficzne i kulturowe Teneryfy. Zwiedzili dwie stolice wyspy: La Lagunę i Santa Cruz de Tenerife, miasta i miasteczka: Garachico, Icod de los Vinos, Candelarię, El Medano, czy Los Cristianos, w którym mieszkali. W Candelarii odwiedzili uczniowie Bazylikę Matki Bożej z Candelarii (tzw. Czarnej Madonny) oraz widzieli pomniki Guanchów- wodzów lokalnych plemion Teneryfy sprzed odkryć geograficznych. Candelaria to małe miasteczko leżące na Teneryfie nad samym oceanem, a zarazem najważniejszy ośrodek kultu maryjnego na Wyspach Kanaryjskich. Jest miejscem pielgrzymowania wiernych z całego archipelagu. W starej stolicy wyspy uczniowie podziwiali bardzo dobrze zachowane budowle i ville z czasów kolonialnych z XV i XVI wieku. Obecnie La Laguna jest ośrodkiem uniwersyteckim wyspy. Młodzież podziwiała na wyspie między innymi: najstarsze drzewo na wyspie- smocze drzewo (el draco). Drzewem tym jest Dracena Smocza to bardzo rzadki, endemiczny gatunek na Teneryfie oraz całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. To wyjątkowo ciekawe drzewo nie tylko ze względu na swoją długowieczność, osiągane rozmiary oraz egzotyczny wygląd. Największym i najstarszym drzewem smoczym na świecie jest pomnik przyrody w miejscowości Icod de los Vinos, nadmorskim miasteczku na północnym wybrzeżu Teneryfy. Dracena Millenaria (tysiącletnia dracena) ma 17 m wysokości, a średnica pnia w jego najszerszym miejscu to 6 m. Jej korona przypominająca parasol składa się z ponad 300 gałęzi. W górach Anaga (hiszp. Macizo de Anaga), które znajdują się w północno-wschodniej części wyspy wszyscy zobaczyli nietypową roślinność leśną. Były to sięgające kilku metrów lasy wrzosowo-laurowe, gdzie same wrzośce dorastają kilku metrów wysokości. Wyjątkową atrakcją był wulkan El Teide. Ten masyw wulkaniczny o wysokości 3718 m n.p.m. i wysokości od dna morza 7500 metrów. Jest najwyższym szczytem w Hiszpanii, najwyższym punktem Oceanu Atlantyckiego oraz 13 najwyższym szczytem Unii Europejskiej. Ostatnia erupcja wulkanu (Chinyero) miała miejsce w 1909 roku. Stożek wulkanu wraz z kraterem o średnicy do 15 km i obwodzie około 40 km i otaczającą go równiną stanowi od 1954 Park Narodowy Teide. Zaś największą atrakcją dla młodzieży były wycieczki do Loro Parku i rejs katamaranem po oceanie. Loro Park to prywatny ogród zoologiczno-botaniczny położony w Puerto de la Cruz na Teneryfie. Do największych atrakcji parku należą pokazy delfinów, orek, papug i lwów morskich. Oprócz tego w Loro Parku można zobaczyć akwarium w kształcie tunelu z rybami, wybiegi ze zwierzętami. Podczas rejsu katamaranem uczniowie obserwowali w naturze wieloryby Grindwale. Na zachodnim wybrzeżu wyspy młodzi turyści podziwiali klifowe wybrzeże Los Gigantes i wąwóz Masca z wioską o tej samej nazwie. Miejscowość leży na wysokości 600 m n.p.m. w masywie górskim Teno. Natomiast na południu wyspy turyści poznawali miejscowości turystyczne od Los Cristianos po Adeje.
Podczas warsztatów turystycznych uczniowie nie tylko miło spędzają czas ale również uczą się w praktyce zawodu. Poznają tajniki pracy przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. Poznają też ciekawe destynacje turystyczne i ich walory. Realizują w praktyce wycieczkę w ramach zajęć przedmiotowych z organizacji imprez i usług turystycznych. W ten sposób lepiej przygotowują się do egzaminów zawodowych i wykonywania zawodu w przyszłości.